background

Board of Directors

img

Fnu Oudom

Chairman of the Board and President

Mr. Fnu Oudom has worked at FCCC Inc., a US company focused on strategic investments and acquisitions in a variety of industries, since April 2021. He was Chairman of the Board of the Time Chain Group, a pharmaceutical and nutritional product research & development and distribution company, from March 2015 to March 2021. From May 2018 to December 2020, he was the Representative of Vanuatu to the United Nations Economic and Social Council for Asia and the Pacific, dedicated to promoting higher standards of living, economic and social progress for the island country. From April 2014 to April 2016, he was the Representative of Tuvalu to the United Nations Economic and Social Council for Asia and the Pacific, focused on the promotion of the island country’s social economic development and facilitation of the island country’s cultural and educational exchange with other member countries. From September 1998 to March 2014, he was the President of Suranaree Industrial Zone, LTD in Thailand, leading the establishment and development of the industrial zone. 

Mr. Oudom studied as a postgraduate at the Institute of Political Science and Law at the French Academy of Social Sciences in Paris from Sept 1989 to May 1995 and served as a visiting professor at Taiwan Mingdao University in 2014. He received his Bachelor’s degree in Philosophy from Sichuan University in China.

img

Tiewei Song

CEO, Director

Mr. Song was appointed as the Company’s CEO and President in October 2019. He previously served as both the president and director of Shenyang Langzi Investment Management Co., Ltd., which he has held since December 2012. From July 2008 to July 2013, he was the chief representative of German Varengold Bank in China. From October 1999 to May 2008, he was the executive director and president of Liaoning Jiachang Group. He also serves as a director of BIQI International Holdings Corp. Mr. Song graduated from Peking University with bachelor’s and master’s degrees in mathematics.

img

Xiaoping Wang

COO, Director

Mr. Wang has been the Company’s Chief Operating Officer since February 2020. He is supervising our retail pharmacy, wholesale pharmaceuticals and wholesale medical device segments a. From July 2014 to January 2020, he served as the Supervisor of Chongqing Guanzan Technology Co., Ltd. and the General Manager of Chongqing Shude Pharmaceutical Co., Ltd. From October 2004 to June 2014, he was the President of Sales, and later the President of National Sales at Fujian Hongcheng Bio-Medical Co., Ltd.. Mr. Wang graduated from Chongqing Pharmaceutical High Level Specialty School and holds an MBA degree from Chongqing Normal University.

img

Mia Kuang Ching

Independent Director, Chair of Audit Committee

Mr. Ching has served as an independent Director of the Company since August 2009 and is Chairman of the Audit Committee. From October 2013 to present, he has served as the Managing Director of Le Yu Corporate Advisory Pte Ltd. From January 2012 to October 2013, he worked as an M&A consultant. May 2001 until December 2, 2011 he was the managing partner of SBA Stone Forest Corporate Advisory (Shanghai) Co., Ltd. From 1997 to 2000, he was the Chief Accountant of Dalian Container Terminal. From 1994 to 1997, he was the Group Financial Controller of Fullmark Pte. Ltd. From 1992 to 1994 he was Regional Accountant (South Europe) of Singapore Airlines.

img

Sammi Earn Seok Ang

Director, Chair of Nominating Committee

Ms. Seok Ang was elected to the Board on May 12, 2022. She has worked at Pacific Rainbow International Inc. as a buyer of dietary nutritional raw materials since October 2017. From December 2013 to May 2016, she worked at M/A-COM Technology Solutions Holdings, Inc. as a Logistics Analyst. From December 2012 to Dec 2013, she worked at Mindspeed Technologies, Inc., a semiconductor manufacturer as a buyer/planner. From Feb 2012 to July 2012, she worked at Paper Mart, an industrial & retail packaging company, as a buyer. From January 2008 to July 2010, she worked at RJ Sports, a soft goods importer/wholesaler/manufacturer of golf bags and accessories as a product manager. Ms. Seok Ang holds two bachelor’s degrees in International Business — Management and in Computer Information Systems Track — Client-Server and a master’s degree in Business Administration — Logistics and Transportation from Missouri State University.

img

Timothy H. Safransky

Independent Director

Mr. Safransky has served as an independent Director of the Company since July 2022. He has worked at Commonwealth Development of Florida LLC, a real estate financing firm in Tampa, Florida since January 2004 as the Managing Member. Previously, he worked at Greystone Capital Corporation, a real estate financing firm in Tampa, Florida as President from January 1997 to January 2004. He worked at Amex Tax & Business, a tax consulting firm in Tampa, Florida as a senior accountant from January 1990 to December 1994. Mr. Safransky has a bachelor’s of arts degree in accounting from University of West Florida. He has been a Certified Public Accountant since 1988.

img

Barry I. Regenstein

Independent Director, Chair of Compensation Committee

Mr. Regenstein has served as an independent Director of the Company and Chairman of Compensation Committee since July 2022. He is a co-founder of Sperry Re Capital LLC, a commercial real estate services provider in New York City and has worked as President since January 2021. He has worked at SC Property Development, LLC, a residential and commercial real estate developer in New York City as the Managing Director and Chief Financial Officer since January 2020. He has also worked at Suzuki Capital LLC, a real estate investment, development and management company in New York City as the Chief Financial Officer since June 2016. Mr. Regenstein worked at Tumbleweed Holdings, a finance organization for a development stage company in New York City as the Interim Chief Financial Officer from October 2014 to September 2018; and at KRR Ventures, Inc., a finance firm in New York City as the Managing Director from April 2015 to September 2018. He worked at Lightship Partners, a consulting firm in Roslyn Heights, NY as a partner from February 2014 to September 2018. From August 2004 to March 2013, he worked at Command Security Corporation (NYSE MKT: MOC), a security and aviation services company in Lagrangeville, NY as President (2006-2013), Chief Financial Officer (2004-2013), Director (2007-2012), and Executive Vice President and Chief Operating Officer (2004-2005). From July 1982 to June 2003, he worked at Globeground North America (formerly Hudson General Corporation), a services provider to the general aviation community in Great Neck, NY, as Senior Vice President and Chief Financial Officer (2001-2003), and Vice President and Chief Financial Officer (1997-2001). Mr. Regenstein has a bachelor’s degree in accounting from University of Maryland and a masters’ degree from Long Island University. He is a Certified Public Accountant and a licensed Real Estate Salesperson. He is a member of the American Institute of Certified Public Accountants, the New York State Society of Certified Public Accountants and the Institute of Management Accountants.

Board Committees

Audit Committee Compensation Committee Nominating Committee
Independent Directors
Mia Kuang Ching
Sammi Earn Seok Ang
Barry I. Regenstein
Timothy H. Safransky
Non-Independent Directors
Fnu Oudom-Chairman
Tiewei Song-CEO
Xiaoping Wang-COO
=Chairperson   =Member

Governance Documents