background

Board of Directors

img

Fnu Oudom

Chairman of the Board and President

Mr. Fnu Oudom has worked at FCCC Inc., a US company focused on strategic investments and acquisitions in a variety of industries, since April 2021. He was Chairman of the Board of the Time Chain Group, a pharmaceutical and nutritional product research & development and distribution company, from March 2015 to March 2021. From May 2018 to December 2020, he was the Representative of Vanuatu to the United Nations Economic and Social Council for Asia and the Pacific, dedicated to promoting higher standards of living, economic and social progress for the island country. From April 2014 to April 2016, he was the Representative of Tuvalu to the United Nations Economic and Social Council for Asia and the Pacific, focused on the promotion of the island country’s social economic development and facilitation of the island country’s cultural and educational exchange with other member countries. From September 1998 to March 2014, he was the President of Suranaree Industrial Zone, LTD in Thailand, leading the establishment and development of the industrial zone. 

Mr. Oudom studied as a postgraduate at the Institute of Political Science and Law at the French Academy of Social Sciences in Paris from Sept 1989 to May 1995 and served as a visiting professor at Taiwan Mingdao University in 2014. He received his Bachelor’s degree in Philosophy from Sichuan University in China.

img

Tiewei Song

Director, CEO

Mr. Song was appointed as the Company’s CEO and President in October 2019. He previously served as both the president and director of Shenyang Langzi Investment Management Co., Ltd., which he has held since December 2012. From July 2008 to July 2013, he was the chief representative of German Varengold Bank in China. From October 1999 to May 2008, he was the executive director and president of Liaoning Jiachang Group. He also serves as a director of BIQI International Holdings Corp. Mr. Song graduated from Peking University with bachelor’s and master’s degrees in mathematics.

img

Xiaoping Wang

Director, COO

Mr. Wang has been the Company’s Chief Operating Officer since February 2020. He is supervising our retail pharmacy, wholesale pharmaceuticals and wholesale medical device segments a. From July 2014 to January 2020, he served as the Supervisor of Chongqing Guanzan Technology Co., Ltd. and the General Manager of Chongqing Shude Pharmaceutical Co., Ltd. From October 2004 to June 2014, he was the President of Sales, and later the President of National Sales at Fujian Hongcheng Bio-Medical Co., Ltd.. Mr. Wang graduated from Chongqing Pharmaceutical High Level Specialty School and holds an MBA degree from Chongqing Normal University.

img

Mia Kuang Ching

Independent Director, Chair of Audit Committee

Mr. Ching has served as an independent Director of the Company since August 2009 and is Chairman of the Audit Committee. From October 2013 to present, he has served as the Managing Director of Le Yu Corporate Advisory Pte Ltd. From January 2012 to October 2013, he worked as an M&A consultant. May 2001 until December 2, 2011 he was the managing partner of SBA Stone Forest Corporate Advisory (Shanghai) Co., Ltd. From 1997 to 2000, he was the Chief Accountant of Dalian Container Terminal. From 1994 to 1997, he was the Group Financial Controller of Fullmark Pte. Ltd. From 1992 to 1994 he was Regional Accountant (South Europe) of Singapore Airlines.

img

Ju Li

Independent Director, Chair of Nomination Committee

Mr. Li has served on the Company’s Board of Directors since January 2019. He has extensive financial investment and enterprise management experience. From January 2017 to present, Mr. Li has served as the General Manager of Oxxas GmbH. From April 2015 to February 2017, Mr. Liwas the general manager of Asia Pacific at Sensus Asset Management Co., Ltd. From March 2009 to February 2015, Mr. Li was the general manager of Asia Pacific at Varengold Bank. Mr. Li holds a B.A. degree from the Bremen University of Applied Sciences, Germany.

img

Jianxin (Jason) Wang

Independent Director, Chair of Compensation Committee

Mr. Wang is the founder and president of Sparkles International Development Corp. He has ten-year experience serving as an independent director on the board of NF Energy Saving Corp. He also served as the General Manager of China Thermal Energy Investment Corp. from 2013 to 2015, General Manager of Gaoping Ronggao PV Solar Development Co., Ltd from 2011 to 2013, Senior Advisor to China Development Bank from 2010 to 2012, Managing Director of Cosmos International and its subsidiary China Carbon Corporation (Canada) from 2008 to 2011, Senior Investment Advisor to Olympus Capital from 2008 to 2009, and Senior Advisor to the President of Chicago Climate Exchange in 2006. Mr. Wang received a master's degree in Science from Florida State University and a bachelor's degree in English from Beijing Foreign Studies University.

img

Sammi Earn Seok Ang

Independent Director

Ms. Seok Ang has worked at Pacific Rainbow International Inc, as a buyer of dietary nutritional raw materials since October 2017. From December 2013 to May 2016, she worked at M/A-COM Technology Solutions Holdings, Inc. as a logistics analyst. From December 2012 to December 2013, she worked at Mindspeed Technologies, Inc., a semiconductor manufacturer as a buyer/planner. From February 2012 to July 2012, she worked at Paper Mart, an industrial & retail packaging company as a buyer. From January 2008 to July 2010, she worked at RJ Sports, a soft goods importer and wholesaler/manufacturer of golf bags and accessories as a product manager. Ms. Seok Ang holds two Bachelor’s degrees in International Business – Management and in Computer Information Systems Track – Client-Server and a Master’s degree in Business Administration – Logistics and Transportation from Missouri State University.

Board Committees

Audit Committee Compensation Committee Nominating Committee
Independent Directors
Mia Kuang Ching
Ju Li
Jianxin (Jason) Wang
Sammi Earn Seok Ang
Non-Independent Directors
Fnu Oudom-Chairman
Tiewei Song
=Chairperson   =Member

Governance Documents